De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit, NVWA, neemt in maand tijd tienduizenden vapes in beslag.
INSPECTEUR NVWA: De afgelopen maand hebben wij tienduizenden vapes in beslag genomen. Illegale vapes met zoete smaakjes. Dit hebben we bij winkels meegenomen. Soms ging het om 1500 vapes, maar ook gevallen met 27.000 vapes. We nemen die vapes mee. We nemen ze in beslag. De ondernemer krijgt een boete. We laten de vapes vernietigen en verhalen de kosten van de vernietiging ook op de ondernemer. We zijn in 2024 begonnen met toezicht op het smaakjesverbod dat toen is gaan gelden. Dat hebben we een jaar gedaan, en vanaf januari 2025 kunnen we de vapes ook in beslag nemen en dan laten vernietigen.
[In een winkel worden vapes in beslag genomen en in een plastic zak gedaan.]
Het is heel belangrijk, want we zien dat toch nog wel wat winkels de vapes verkopen, ook aan jongeren. Door de vapes mee te nemen halen we deze vapes definitief uit de handel weg en kunnen jongeren die niet meer kopen. Dat is belangrijk, want de vapes zijn heel erg schadelijk, verslavend en vanwege die smaak zijn ze heel aantrekkelijk. Het heeft toch een aantrekkingskracht op jongeren. Doordat we ze meenemen, kunnen ze die niet meer kopen. Zo dragen we bij aan een rookvrije generatie en ook een vapevrije generatie.
[Een deksel wordt op een vat vol veeps gedaan.]
[Logo Rijksoverheid. Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit. Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur. © NVWA 2025.]